Anaokulu ve Kreşlerde Çocuk Gelişimi Kontrolü

Anaokulu ve Kreşlerde Çocuk Gelişimi

Anaokulu ve Kreşlerin Çocuk Gelişimindeki Rolü ve Bilinmesi Gerekenler

Anaokulu ve Kreşlerin Çocuk Gelişimindeki Rolü

Çocuk gelişimi; çocukların zihinsel, fiziksel, duygusal ve toplumsal gelişmelerini sağlamak üzerine gelişen bir bilim dalıdır. Söz konusu gelişmelerin sağlanması adına eğitim programı yazılması ve bu programın çocuk özelinde uygulanması işini kapsar. Her çocuğun kendi yatkınlığına uygun şekilde gelişiminin izlenmesi ve programlanması, büyüyüp bir birey olduğunda hayata çok daha kolay adapte olabilmesini sağlar.

Çocuk gelişiminin eğitim programı ile ilgili olması ve her çocuğun özel olarak takip edilmesinin gerekmesi, çalışan aileler için çocuklarını emanet edecekleri bir yer bulma sorununu ortaya çıkarıyor. Son birkaç senede oldukça yaygınlaşan kreşler, gündüz bakım evleri ve zorunlu hale gelen anaokulları, çocuk gelişiminin sağlıklı bir şekilde sağlanması için uygun ortamı hazırlıyor.

Kreşler, anaokulları ve gündüz bakım evleri, çocuk gelişimi konusunda uzman öğretmenler ve eğitimciler ile çalışmalarını sürdürüyor. Bunların takibi bizzat devlet tarafından yapılmakta. Anaokullarındaki müfredat da bizzat devlet kurumları tarafından anaokullarına iletiliyor. Bazı durumlarda özel izin alınan programların uygulandığı anaokullarına ve kreşlere rastlamak da mümkün. Özel eğitim veren kurumların sayısı son yıllarda oldukça arttı ve artmaya devam ediyor.

Çocuk Gelişiminin Kurumlardaki Takibi

Uygulanan müfredat ne olursa olsun esas amacı, çocuk gelişimini doğru şekilde desteklemek ve takip edebilmek. Çocuk gelişimi hakkındaki bir takım teorilerin takip edildiği programlar, uzman araştırmacıların tavsiyeleri üzerine oluşturuluyor ve uygulanıyor. Kurumlarda bunun takibi öğretmenler tarafından çocuk özelinde yapılıyor.

Öğretmenlerin çocuk özelinde bunların takibini yapmaları kolay olmayan bir işlem. Her çocuk kendine has özellikler gösterir. Her çocuğun aile yaşantısı farklı olduğu için her biri farklı yönelimlere sahiptir. Öğretmen, her birini doğru şekilde analiz ederek gelişimleri için en doğru programı uygulamaya çalışır. Çocukta gördüğü sorunları çözmek adına adımlar atar ve ailesi ile haberleşir.

Ebeveynler de çocuklarının gelişimini takip etmek için sürekli olarak öğretmenlerle iletişim halinde kalmaya çalışır. Düzenli bilgi alarak çocuklarının gelişimini takip eder, öğretmenlerin tavsiyelerine uymaya çalışırlar. Çocuklarında gördükleri olumsuz değişimleri acilen öğretmenleri ile paylaşırlar. Çocuğun daha önce şahit olmadıkları davranışları hakkındaki bilgiyi de ilk olarak öğretmenine sorarak anlamaya çabalarlar.

Öğretmen Veli İlişkisinde İletişim Engeli

Bir öğretmenin tek bir çocukla ilgilenmediği göz önüne alınınca, her çocuk ile ayrı ayrı ilgilenen öğretmenlerin bu çocukların velileri ile de ayrı ayrı ilgilenmeleri gerekiyor. Bu da doğal olarak öğretmenin veriminde bir düşüşe sebep oluyor. Sürekli olarak çocukları hakkında bilgi almak isteyen velileri bilgilendiren öğretmenler, eğitim konusuna ayırmaları gereken değerli vakitlerini iletişim kurmak için harcıyor. Güncel iletişim teknikleri de bu konuda yetersiz kalıyor.
Anaokulu ve Kreşlerde Çocuk Gelişimi
Anaokulu mobil uygulaması, bu sorunu çözmek üzere oluşturulmuş bir sistem. Sistem, güncel iletişim teknikleri olan telefonla arama, mesaj yazma veya mobil uygulamalar üzerinden bireysel olarak konuşma gibi hantal yöntemleri bitirmek amacıyla kurulmuştur. Öğretmenleri çocukların gelişimine yöneltirken, ailelerin bu gelişimden düzenli olarak bilgi edinmesini amaçlar.

Anaokulu ve kreş mobil uygulaması ile öğretmenler, çocuk özelindeki bilgileri sisteme kolaylıkla yükleyebilir. Öğretmenlerin yükledikleri bu bilgiler, mobil uygulamayı kullanan veliler tarafından görüntülenebilir. Uygulama aynı zamanda öğretmenler ile iletişim imkanı da sağlıyor. Böylece ekstra uygulamalar ve aracılar olmadan öğrencilere ilişkin tüm bilgiler ve değerlendirmeler uygulama üzerinden yapılabiliyor.

Mobil kreş ve anaokulu yazımızı okudunuz mu?

Anaokulu Mobil Uygulaması ile Çocuk Gelişimi Takibi

Anaokulu ve kreş uygulaması kurum, öğretmenler ve veliler için kolay iletişim ve takip imkanı sağlıyor. Çocukların durumlarının sağlıklı bir şekilde değerlendirilip sürekli kontrol altında tutulmasına olanak tanıyor. Uygulamaya günlük etkinliklere dair fotoğraf ve videolar yüklenebiliyor. Çocukların günlük rutinleri hakkında bilgilendirmeler yapılabiliyor ve öğretmenlerin yorumları da eklenebiliyor.

Veliler, çocuklarını ilgili kurumdan aldıktan sonra öğretmenlerin günlük değerlendirmelerini inceleyebilir. Çocuklarının o gün neler yaptığına bakabilir. Uygulamanın imkan sağladığı besin kontrolü, oynanan oyunların listesi, uyku düzenleri ve varsa kullanması gereken ilaçları kullanıp kullanmadığına ilişkin bilgiler sayesinde, öğretmenlerle direkt konuşmadan da istedikleri bilgileri edinebilmelerini sağlıyor.

Öğretmen ve velilerin sözsüz olarak kolayca iletişim kurabilmesi ve öğrencilerin takibini sağlayabilmesi, aralarında güzel bir uyumun sağlanmasına yol açmakta. Bu durum kurumun prestijini de yukarı çıkarır ve güvenilirliğini arttırıyor. Ayrıca, öğretmenin veliler ile iletişime geçmek için zaman kaybetmemesi onların verimini arttıracağından kurum, öğretmenlerinden daha fazla fayda sağlıyabiliyor. Eğitim konusuna daha rahat bir şekilde eğilebiliyor. Uygulama sayesinde azalan kağıt masrafı da kurum için ekonomik bir fayda sağlıyor.

Tüm bunların yanında, çocuklar için planlanan etkinlikler ve kurumdaki ödeme planı hakkındaki bilgilendirmeler de uygulama içerisinde görüntülenebilmekte. Böylece kurum da veliler de ekstra iletişime geçme sorunundan kurtulmuş oluyor. Otomatik hatırlatmalar ödeme takviminin yaklaştığını bildirirken, anlık hatırlatmalar ile yaklaşan etkinlik takvimleri hakkında güncel bilgiler velilere ulaştırılabiliyor.

Anaokulu ve Kreşlerde Çocuk Gelişimi

Anaokulu Mobil Uygulama ile velilerle neler paylaşabilirsiniz?

Okul Habercisi Mobil Kreş ve Anaokulu Uygulaması

Anaokulu Mobil Uygulamasını Nereden ve Nasıl Edinebilirim?

Kurumlar ve veliler için büyük bir kolaylık sağlayan Okul Habercisi Anaokulu ve Kreş Bilgilendirme Uygulaması, akıllı telefonlar üzerinden rahatça kullanılabilir. Kurumlar, bu uygulamayı deneyerek faydalarını reel ortamda test
edebilirler. Düzenli verilen teknik destek, anlık sorunların çözümü için etkilidir. Bu uygulama sayesinde kurumlar, çocuk gelişimi konusunda hareket etmek adına kendilerine daha geniş bir hareket alanı bulurlar.

Okul Habercisi Anaokulu ve Kreş Uygulamasının sağladığı kolaylıklar tüm kurumlar için ulaşılabilir bir konumda. Uygulamaya sahip olmak için Satın Al butonuna tıklayabilirsiniz. Uygulama sahipleri ile iletişime geçmek için buraya,
14 gün boyunca ücretsiz denemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

“Anaokulu ve Kreşlerde Çocuk Gelişimi Kontrolü” hakkında 2 yorum

  1. Her veli gibi bende çocuğumun gün içerisinde etkinlik yarışma yemek vs gibi konularda bilgilendirilmem gelişimine çok katkı sağlayacağına eminim çok güzel bi uygulama çocuğumun kreşinede kesinlikle tavsiyede bulunacağım

  2. Bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu eminimki aileler için cok faydalı olucaktır anaokulu mobil uygulaması çocugumu verdigim okulda olması gerekiyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir